Listopad 2008

Proč bio

28. listopadu 2008 v 11:57 | Andrea
Asi před 9 lety jsem začala vnímat více sama sebe, to co jím a vůbec své okolí. Jelikož věřím v dobro a zlo, tudíš věřím i v dobré a špatné. A tím nemyslím lidi, ale potraviny a produkty, které jsem běžně kupovala a jedla s dobrým pocitem. Tento pocit se však začal pomalu, ale jistě vytrácet po té, co jsem se vlastně začala zajímat o to, co jím. Přesně proč se tomu tak stalo si už nepamatuji a není to ani moc důležité.
Postupně jsem začala zjišťovat jakým způsobem jsou pěstovány zvířata, obiloviny, zelenina a ovoce, které jsem potom konzumovala. Přidávání antibiotik do stravy zvířat(preventivně!!!) sříkání pesticidy, herbicidy a vůbec přidávání chemikálií a těžkých kovů do potravin. O Éčkách ani nemluvě.
Kdyby to však byly jenom potraviny, které obsahují tyto škodlivé látky tak to by se snad dalo ještě nějak eliminovat, ale po zjištění a obeznámení se s etiketou a zvláštními často skoro nevyslovitelnými výrazy uvedené ve složení každodenně používaných přípravků jako je šampón, zubní pasta či můj oblíbený krém na obličej, jsem propadla zoufalství a beznaději. Proč zoufalství? Nicméně jsem si tyto výrazy našla, teda pokusila se najít na českém serveru, což mi činilo dost velké problémy, jako kdyby se tyto látky u nás nepoužívaly, nicméně jako divka světemzbehla jsem se vydala na průzkum na americke stranky.Tam jsem žádné problémy neměla.
Po seznámení se s tím co si to vlastně patlám každý den an obličej a vlasy a jiné partie mého těla, se mi udělalo mdlo a moje důvěra v systém, reklamu a pozlátko byla ta tam, jelikož jsem používala přípravky reklamované jako přírodní či na přírodní bázi v domění,že jsou pro mě dobré. Toto je však klamná domněnka. Tyto přípravky obsahují více méně ty samé chemikálie. Zvláštní je, že po mé snaze toto konzultovat s paní v krámku se zdravou výživou, se mě zeptala zda nejsem chemik, že o tom tolik vím.
Pro ty, co nejsou dostatečně obeznámeni s výrazy typu propylene glycol, cocamidopropyl betaine a další jsem si připravila malý výpis. Ne proto, aby se Vám udělalo nevolno jako mě, ale proto aby jste si mohli vybrat, zda budete nadále pokračovat v používání toho, co máte doma nebo zda li zvolíte jinou variantu.
Jeden z prikladu beznych ingredienci
Water, - Stearic Acid, - Sorbitol, - Glycerin, - C-12-15 Alkyl Benzoate, - Sodium Borate - TEA, - Cetyl Alcohol, - Dimethicone, - Aloe Vera, - Phenoxyethanol, - Propylene Glycol, - Quince Extract, - Tocopheryl Acetate, - Potassium Sorbate, - EDTA, - Allantoin, - Methyl Paraben, - Propyl Paraben, - Butyl Paraben, - Menthol

PROPYLENE GLYCOL


Vzorec:
C3H8O2Propylene glycol (INCI)
1,2-Propanediol
Methyl glycol
Propylglycol
1,2-Dihydroxypropane
Propylenglycolum
Propan-1,2-diol
Propandiol
1,2-Hydroxypropan

Propylenglykol je součástí mnoha léčiv, kosmetických přípravků a technických výrobků.
-v kosmetických přípravcích všech typů včetně mastí, krémů, emulzí a gelů.
-aplikovaná zevně (gely pro EKG, lubrikační gely aj.),
-tablety, potahované tablety a effervescentní tablety k přípravě nápojů a injekční roztoky,
-kapsle, kapky, sirupy, nosní a ušní kapky, spreje a kloktadla.
-se používá např. jako rozpouštědlo, jako hydroskopická (vodu vážící) přísada a jako změkčovadlo
-je součástí chladících směsí,
-je součástí nemrznoucích směsích (např. do chladičů automobilů),
-je součástí brzdových kapalin,
- při výrobě "tvrdidel" pro polyesterové pryskyřice.Poznámka
Přítomnost Propylenglykolu v zevních léčivech a kosmetických přípravcích je uvedena na webových stránkách


Diazolidinyl urea
Antimikrobialni konzervant, ktery se pridava do kremu, pletovych mlek atd. tato latka je chemicky podobna imidazolidinyl urea a pouziva se podobne. Tato chemikalie uvolnuje formaldehyd. Viz formaldehyd. Je to vlastne smesice formaldehydu a polymeru.

Formaldehyd
Použití
Značná část se využívá k výrobě polymeru a dalších chemikálií. Formaldehydové polymery se používají na výrobu hnojiv, papíru, překližek, třískových desek a mnoha spotřebních produktů.
Největší část celkového formaldehydu (25 %) se spotřebuje na výrobu močovino - formaldehydových pryskyřic. Tyto pryskyřice se používají např. jako lepidla pro překližky a koberce. Můžou se z nich také vyrábět lisované produkty nebo pěnové izolace. Z formaldehydu se vyrábějí i další chemikálie, např. pentaerythritol (používá se k výrobě nátěru a výbušnin), difenyl diisokyanát (složka polyuretanových nátěru a pěn), hexamethylentetraamin ("tuhý líh", výroba fenol-formaldehydových pryskyřic a výbušnin), kyselina nitrilotrioctová, methylendianilin a komplexotvorná činidla (kyselina ethylendiamintetraoctová EDTA). Dále se používá v textilním a fotografickém průmyslu, při elektropokovování, jako inhibitor koroze kovu, stabilizátor benzínu a prostředek ke konzervaci dřeva. Slouží také k výrobě barviv, povrchové aktivních látek, extrakčních činidel.
Formaldehyd zabíjí většinu bakterií, proto se používá se také jako konzervační prostředek pro některé potraviny, kosmetiku a léčivá a jako čisticí, desinfekční a sterilizační prostředek. V zemědělství slouží k desinfekci pudy a semen a jako insekticid a fungicid. Značné využití má také v lékařství a v oblasti veterinární. Vodný roztok se běžně používá pro konzervaci biologického materiálu a k balzamaci lidských těl
Plynný formaldehyd muže vstupovat do těla inhalačně nebo kontaktem s kůží či okem. Orální expozice připadá v úvahu pouze u vodného roztoku formaldehydu nebo kontaminovanou stravou. V plicích se formaldehyd snadno vstřebává. Poločas rozpadu v krvi je asi 90 sekund a metabolitem je kyselina mravenčí (je vylučována močí) a oxid uhličitý (je vydechován).
Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Vyšší koncentrace způsobuje vážné podráždění sliznic a respirační problémy, např. zánět průdušek a otok nebo zánět plic. U citlivých jedinců může formaldehyd vyvolávat astma a záněty kůže. Chronická expozice způsobuje zánět průdušek. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Vyšší koncentrace mohou vyvolat zákal rohovky nebo i ztrátu zraku. Rychle se vstřebává kůží a muže způsobovat podráždění nebo alergické reakce. Poškození se muže objevit až několik hodin po expozici.
Při požití muže dojít k poleptání až proděravení sliznice. Toxický efekt zvyšuje přítomnost methanolu jako stabilizačního činidla. V těle se formaldehyd přeměňuje na kyselinu mravenčí, která zvyšuje kyselost krve a vede k dušnosti, snížení tělesné teploty, komatu a v závažných případech až ke smrti. Kromě zvýšení kyselosti může formaldehyd poškozovat centrální nervovou soustavu.
Formaldehyd byl organizaci IARC klasifikován jako pravděpodobný karcinogen skupiny 2A.
Formaldehyd je součástí spalin dieselových i benzínových motorů. Vstřebává se v dýchacích cestách i trávicím ústrojí a působí dráždivě.